Jūs esat šeit: Jūnijs Jūnija mēneša augs: Vīnogas

Jūnija mēneša augs: Vīnogas

E-pasts Drukāt PDF

Mūsdienās vīnogas pasaulē ir visizplatītākās augļu un ogu klāstā. To raža ir lielāka nekā banānu, apelsīnu un ābolu raža kopā. Taču tikai 10 desmit procenti vīnogu nonāk galdā un šķīvjos; 85 % pārvērš vīnā, bet 5 % - rozīnēs. Ēšanai vispiemērotākās ir lielās vīnogas, turklāt gardēži pārsvarā dod priekšroku gaišajām vīnogām. Daudzas vīnogu šķirnes nemaz neder ēšanai, un visneēdamākās ir tieši tās, no kuram raudzē vislabākos vīnus. Tā dēvētās galda vīnogas audzē pēc pavisam citiem principiem. Mūsdienās galvenais ir radīt tādas galda vīnogu šķirnes, kurām būtu pēc iespējas mazāk kauliņu un iespējami ilgāks glabāšanas laiks.

 

Der zināt:

 

  • Vīnogas ir svaigas, ja kātiņi ir zaļi un ogām pie paša kātiņa nav brūnu maliņu.
  • Vīnogas pirms ēšanas rūpīgi jānomazgā remdenā ūdenī. Pārgatavojušās ogas uzreiz jānoplūc un vēlreiz jānoskalo aukstā ūdenī. Vēlams arī pārējo ķekaru vēlreiz noskalot, jo citādi bojāšanās process pievilina mazās, uzmācīgās augļu mušiņas.
  • Ja nav iespējams apēst visu ķekaru uzreiz, atlikumu ieteicams uzglabāt ledusskapī. Ja ogas ietin tīrā dvielī vai speciālā, produktu uzglabāšanai domātā folijā, tad ledusskapī tās glabājas apmēram nedēļu.
  • Atšķirībā no daudzām citām ogām un augļiem, zaļas vīnogas pēc novākšanas tālāk nenogatavojas, tāpēc tās jānovāc pilnīgi gatavas. Arī veikalos un tirgos pirktās cietās ogas nekļūs saldākas un garšīgākas.

© E-padomi.lv

VĪNOGU STĀDUS VAR IEGĀDĀTIES:

Nosaukums/ www Darbības veids
Kokaudzētava Bulduri
www.stadibulduri.lv
Dekoratīvo stādu audzēšana, dižstādi, ziemcietes, lapu koki un krūmi. Apzaļumošana, bērnu rotaļu laukumi.
Z/s Liepas
www.stadiliepas.lv
Augļu koku, ogulāju un rožu stādu tirdzniecība.
Stādaudzētava Blīdene
www.stadiblidene.lv
Dekoratīvo stādu audzēšana, stādu komplektēšana, dižstādi
Stādaudzētava Dimzas
www.dimzas.com
Tikai Latvijā (pašu) audzēti stādi, neizmantojot intensīvās tehnoloģijas
Nacionālais Botāniskais dārzs, Salaspils
www.nbd.gov.lv
Nacionālajā botāniskajā dārzā  tiek uzturētas zinātniski dokumentētas dzīvo augu kolekcijas ar mērķi izmantot tās augu valsts bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai, zinātniskiem pētījumiem, profesionālai izglītībai un sabiedrības informēšanai par vides aizsardzības un dārzkopības jautājumiem
Zaļais serviss
www.zalaisserviss.lv
Dekoratīvo stādu tirdzniecība, dižstādi, stādu komplektēšana, dārzkopības preces. Latvijas ražojumi. Zaļais Serviss ir "gardākais" un "zaļākais" veikals uz Rīga-Ventspils šosejas!(92.km)
Biruta Virziņa
http://www.horti.lv/biruta-virzina/profile
Visu grupu rožu stādi, arī augstcelma rozes.1-gad.un 2-gad.stādi.